Śladami kultury Podhala
Zakopane to miasto z historią. I chociaż w pędzie ku nowoczesności, gdzieniegdzie zagubiło swoją wyjątkową atmosferę, wciąż jest wiele miejsc, o których trzeba wiedzieć i warto je odwiedzić podczas wycieczki na Podhale. Miejscowość od zawsze cieszyła się zaszczytną rolą uzdrowiska oraz miejsca, do którego zjeżdżała się śmietanka kulturalna z całego kraju. Niemal wszędzie można dostrzec ślady wyryte przez historię.
Miasto wyróżnia się architektonicznie, a stare wille i budynki zostały zbudowane w tzw. stylu zakopiańskim, którego próżno szukać poza Podhalem. Jednym z najstarszych i najbardziej znanych domów jest Willa Koliba przy Kościeliskiej 18, powstała według projektu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jej nazwa wzięła się od słowa „koleba”, oznaczającego szałas pasterski. Wewnątrz znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego, które serdecznie polecamy odwiedzić.
Kolejną bardzo ciekawą willą jest Atma na ulicy Kasprusie 19. To w niej przez ostanie lata swojego życia mieszkał Karol Szymanowski, a dziś można zwiedzać tam jego muzeum. Wystrój wnętrza został dokładnie zrekonstruowany, a sam budynek jest naprawdę piękny i wart obejrzenia. Przy tej samej ulicy, Kasprusie 27 zlokalizowany jest Czerwony Dwór – kolejny zabytkowy dom w witkiewiczowskim stylu, wybudowany w 1902 roku. W willi mieszkały takie sławy jak: Artur Rubinstein, Stefan Żeromski, czy Irena Goszczyńska.
Willa Pod Jedlami to następna słynna budowla i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie. Zlokalizowana jest pod adresem Koziniec 1. Powstała w 1897 roku, a zaprojektował ją nie kto inny jak Stanisław Witkiewicz. Chociaż dom nie jest udostępniony dla turystów, to warto przynajmniej z zewnątrz obejrzeć charakterystyczną willę w zakopiańskim stylu.
Z kolei przy ulicy Harenda 51 mieści się Willa Harenda, mająca wygląd typowej góralskiej chaty. Przez ostatnie dni życia mieszkał tam Jan Kasprowicza, a po jego śmierci dom był prawdziwym centrum kultury – spotykali się tam wszyscy najznamienitsi artyści. Obecnie w Harendzie istnieje Muzeum Jana Kasprowicza.
To oczywiście nie wszystkie zabytkowe domy. W Zakopanem znajduje się ich znaczenie więcej, dlatego warto wybrać się na pieszą wycieczkę po ulicach: Kościeliskiej, Kasprusie i Skibówki. Koniecznie należy też zajrzeć na Stary Cmentarz na Kościeliskiej, obok zabytkowego kościółka.
Kultura Podhala to nie tylko zabytkowe budowle. To również muzea – m.in. Muzeum Tatrzańskie, czy Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także galerie sztuki i Teatr Witkiewicza. W stolicy Tatr corocznie odbywa się również wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych, na których turyści mogą poznać góralskie obyczaje. Każdego roku w sierpniu na Dolną Rówień Krupową zjeżdżają się górale z całego świata, by uczestniczyć w sławnym Festiwalu Ziem Górskich. Organizowane są też inne cykliczne wydarzenia m.in.: Majówka, Festiwal Oscypka czy Wiosna Jazzowa.
Miasto obfituje w mnóstwo wydarzeń, miejsc do zwiedzania, muzeów, historycznych budynków i ulic. Wystarczy tylko nieco zboczyć z Krupówek i można podziwiać zupełnie „inne” Zakopane – to historyczne.