Zakopane zima. Apartamenty w Zakopanem

INFORMACJE KONTAKTOWE

Apartamenty Bory 6a
ul. Jaszczurówka-Bory 6a, 34-500 Zakopane
+48 607 844 000

OPINIE O NASZYM OBIEKCIE

Zobacz opinie

Rodzinna wycieczka w Tatry

 

W Tatry z dzieckiem

Wybierając się do Zakopanego z całą rodziną, trzeba zmierzyć się z dylematem jaką trasę wybrać, aby była odpowiednia dla dziecka. Jakie szlaki będą na tyle atrakcyjne, a jednocześnie niezbyt trudne, by mały alpinista nie znudził się zbyt nużącą trasą i nie opadł z sił podczas wymagającej wspinaczki?

Wyprawa z małym dzieckiem w wyższe partie gór czy przeprawa przez długie, wymagające doliny, pomimo iż może dostarczyć wielu wrażeń, najczęściej kończy się przemęczeniem malucha i płaczem. To skutkuje szybką „ewakuacją” na rękach rodziców z powrotem do miejsca noclegowego. O kolejnych wycieczkach można wtedy zapomnieć, gdyż taka zbyt ambitna wyprawa zostaje okupiona zakwasami i złym humorem. Dlatego planując trasę, koniecznie należy mierzyć siły na zamiary. Wiele oczywiście zależy od wieku dziecka i jego możliwości fizycznych, a także od tego, czy dziecko samodzielnie podrepta na nogach, czy też konieczny będzie jakiś „środek lokomocji” - wózek lub nosidełko. W związku z tym, chcemy zaproponować kilka miejsc, które naszym zdaniem będą najodpowiedniejsze dla młodszych dzieci.

Dolina ChochołowskaDolina Chochołowska
 
 

Dokąd z wózkiem lub nosidełkiem?

Planując rodzinną wycieczkę w góry z dzieckiem, z czego większość trasy pociecha spędzi w wózeczku, najodpowiedniejszym miejscem, będzie Dolina Chochołowskazlokalizowana w zachodniej części Tatrzańskiego Parku Narodowego. ​Dolina ma długość ok. 10 km, ale warto dojść do końca, gdyż na pięknej polanie znajduję się największe  schronisko w Tatrach. Trasa przez Dolinę Chochołowską nie jest wymagająca i można się tam wybrać już z kilkuletnim dzieckiem. Początkowy odcinek to  asfaltowa droga, natomiast dalsza część szlaku to droga pokryta mniejszymi kamieniami i tutaj przyda się już wózek z większymi, pompowanymi kołami lub  nosidełko. Trasę asfaltową warto przejechać również na wypożyczonym w punkcie rowerze. Bez względu na to, czy zdecydujecie się pokonać całą dolinę, czy  tylko asfaltowy odcinek, taka wycieczka dostarczy wam i dziecku wielu wrażeń widokowych.

 

Kolejnym miejscem przyjaznym dla rodzin z dziećmi jest Dolina Kościeliska, o długości ok. 9 km. Szlak nie jest wylany asfaltem, ale wózek z pompowanymi  kołami spokojnie poradzi sobie z drobnymi nierównościami. W Dolinie można zwiedzić kilka ciekawych jaskiń oraz klimatyczny Wąwóz Kraków – to jednak jest już piesza droga, nienadająca się na jazdę wózkiem.

Przenosząc się na wschodnią część TPN-u, proponujemy wybrać się do Doliny Olczyskiej – mniej znanej, aczkolwiek niezmiernie urokliwej doliny, zakończonej piękną polaną. Trasę bez problemu da się pokonać z wózkiem pół terenowym lub nosidełkiem.

Dolina KościeliskaDolina Chochołowska Potok

Równie atrakcyjnym miejscem, nadającym się dla rodzin z dziećmi jest wycieczka nad Morskie Oko. Trasa nie należy do łatwych, ponieważ do pokonania mamy ok. 8 km asfaltowej drogi. Alternatywę stanowi szlak biegnący przez las, niestety ten odcinek nie nadaje się na jazdę wózkiem. W razie kłopotów kondycyjnych, do Morskiego Oka można dojechać konną dorożką. Na szlaku do Morskiego Oka, mimo iż jest on dość wymagający, często widuje się dzielnych tatusiów z wózkami.

Wytrwalszym proponujemy wyprawę na Rusinową Polanę, gdzie koniecznie trzeba skosztować przepysznych, prawdziwych oscypków i wziąć udział w górskiej mszy świętej w zabytkowym kościółku na Wiktorówkach. Tam jednak z wózkiem ciężko dojechać i niezbędne będzie nosidełko.

Ostanie, lecz niemniej polecane miejsca na naszej liście to Kasprowy Wierch oraz Gubałówka. Na te szczyty oprócz zwykłego szlaku turystycznego, można dostać się kolejką linową (Kasprowy Wierch) lub szynową (Gubałówka). Na szczycie Gubałówki bez problemu można poruszać się z wózkiem, ponieważ przez całą trasę prowadzi wygodna, asfaltowa droga. Natomiast na szczyt Kasprowego Wierchu polecamy wybrać się z nosidełkiem.

A co dla nieco starszych?

Dla rodzin z dziećmi w wieku od ok. 4-tego roku życia, wybór tras jest o wiele większy. Spacer wzdłuż Drogi pod Reglami, Doliny Białego, Doliny Strążyskiej czy Doliny Ku Dziurze dostarczy całej rodzinie wielu wrażeń. Szlaki te nie wymagają wielkiego wysiłku. Z jeszcze starszymi dziećmi można się zdecydować się na wyższe partie górskie.

Przed wyborem trasy koniecznie należy wziąć pod uwagę własne możliwości fizyczne. Nie polecamy długich wypraw, jeżeli kondycja i zdrowie któregokolwiek członka rodziny na to nie pozwoli. Wtedy lepiej skorzystać z uroków mniej wyczerpujących, lecz wcale nie mniej atrakcyjnych miejsc, które polecaliśmy wcześniej.

Apartamenty Bory 6a
ul. Jaszczurówka-Bory 6a, 34-500 Zakopane
+48 607 844 000
biuro@bory6a.pl
Jesteśmy również
Realizacja: Micky's Gym